TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Vše o navigacích značky TomTom
Odpovědět
Uživatelský avatar
the_jackal
Příspěvky: 32
Registrován: 24.9.2007, 21:56
Bydliště: Praha

TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7863Příspěvek the_jackal

Ahoj, nedokazete mi nekdo poradit?
Kdyz propojim radio s TT pres FM (na ruznych frekvencich) tak poslech neni cisty ale necim ruseny.
Mozna je to blba otazka ale zkousel jsem dost veci ale nic nepomaha ....

P.S.: Jedna se o novy TT takze poruchu nepredpokladam.

Dikes
GSM: Nokia N96 8MP miniSD 8 Gb, Bluetooth
CAR: Škoda Octavia II RS combi
GPS: TomTom 920, Mapy : "Aktualizace 06/2009"
Využívám služby TT plus.
Uživatelský avatar
P800
Příspěvky: 240
Registrován: 24.7.2007, 12:41
Bydliště: Brno

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7866Příspěvek P800

Mám stejný problém, testoval jsem i v jiných vozech a chová se stejně - blbě. Bude to vlastnost.
Uživatelský avatar
the_jackal
Příspěvky: 32
Registrován: 24.9.2007, 21:56
Bydliště: Praha

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7870Příspěvek the_jackal

No ja si myslim ze TT by to takhle dop sveta nepustil ....
Mate nekdo aspon ten prijem cisty ?
Obcas se mi stane, ze kdyz si pustim film nebo MP3 tak v urcite oblasti je vysilani dobre. Za jizdy se mi to stava taky ale cca. z 80% je ruseni.
Neexistuje na to nejaky figl nebo pomucka ? Poradte.
GSM: Nokia N96 8MP miniSD 8 Gb, Bluetooth
CAR: Škoda Octavia II RS combi
GPS: TomTom 920, Mapy : "Aktualizace 06/2009"
Využívám služby TT plus.
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7872Příspěvek Jirásek

Nemám 720, proto budu trochu teoretizovat. Jestli dobře chápu, jedná se o držák TT ve kterém je FM vysílač a na autorádiu si to můžeš naladit. Pokud je to opravdu tak, potom může docházet k interferencím a rušení vysílaného signálu z TT se silným signálem radií vysílaných v pásmu FM. Toto pásmo je poměrně hodně našlapané a najít další vhodný volný kmitočet, respektive kousek pásma, kde nic nevysílá (nebo je signál velmi slabý), je poměrně obtížné. Ze školy jsem již nějaký pátek, nepamatuji si již, kolik kHz musí být rozestup nosných frekvencí od sebe. Díky aktivním autoanténám je i slabý signál zesílen a může působit rušení, protože výstupní výkon FM vysílače TT nebude určitě vysoký (dokonce nesmí být vysoký, mohlo by dojít k nežádoucímu rušení příjmu "nezúčastněných" okolních posluchačů). Bude se jednat orientačně o jednotky mW (tipnu si - do 5 mW).
Proto může být příjem z TT na dané frekvenci v určité lokalitě kvalitní, prostě tam není v dosahu žádný jiný vysílač rádia. Nevím, jak se ladí vysílač TT, resp. volí vysílací frekvence (v jakých frekvenčních skocích). Pro začátek zjištění důvodů potíží bych zkusil odpojit autoanténu od autorádia, případně vypnout její napájení. Pokud se situace zlepší, vypadá to na potvrzení mé teorie. No, potom se pokusit projet na autorádiu pásmo FM a zjistit, kde by se našlo pár MHz bez žádného rádia a tam umístit (naladit) TT.
Když jsem se zběžně podíval na stránky ČTU, tak dle vydaných rozhodnutí je toto pásmo našlapané po 100 kHz :cry: . Informace o rozhlasových vysílačích, přidělených frekvencích a výkonech najdeš zde: http://www.ctu.cz/main.php?druh=RADIO&p ... mit=hledej

Omlouvám se za poněkud obšírnější příspěvek, ale jednodušeji (aby to bylo případně srozumitelné i laikovi) se mi to nepodařilo. :|
edit: Tak jsem se podíval do chytré knížky. Šířka kanálu v pásmu FM je 200 kHz. Odhaduji, že pro potřebný nerušený příjem by byla potřeba "opravdu čistá díra" okolo 0,6 - 1MHz. Ale to prosím opravdu berte jako teorii.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
the_jackal
Příspěvky: 32
Registrován: 24.9.2007, 21:56
Bydliště: Praha

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7876Příspěvek the_jackal

Diky za prispevek :-)
Jen pro upresneni. FM vysilac neni v drzaku v TT samotnem. Mam takovy pocit ze to asi nijak neovlivnim.
Odpojit autoantenu od radia je u meho auta malinko problem :-)
Ale i tak je z tveho prispevku spousta uzitecnych poznatku a tak na to jdu hnedka :-)
Proste zase laborovat .... :lol1:
GSM: Nokia N96 8MP miniSD 8 Gb, Bluetooth
CAR: Škoda Octavia II RS combi
GPS: TomTom 920, Mapy : "Aktualizace 06/2009"
Využívám služby TT plus.
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7883Příspěvek vrána

Ahoj, nevím, zda je to ten samý případ, ale mám tu malý programovatelný externí FM vysílač, který jde připojit přes kablík s 3.5mm jackem k jakémukoliv zdroji audiosignálu. Výkon takový udělátek je opravdu velmi malý a s tím je nutno počítat, navíc anténa je integrována do těla přístroje. V autě v Praze není šance "smáznout" z vnitřku kabiny jakoukoliv z lokálních FM rozhlasových stanic, jejich signál je tak silný, že i když tohle tintítko je v kabině od autoantény maximálně tak metr, stejně nemá nejmenší šanci. Proto je snad jediná šance naladit takový externí vysílač (a samozřejmě i autorádio) úplně na kraj kmitočtového pásma, kde je obvykle trochu volněji...
Mimo velká města to možná bude trochu snazší, ale éter je dnes tak přeplácán, že najít volné místo bude problém. Btw... moc jsem to nesledoval, ale jak si to s tím TT představujete, to jako že pomocí toho přenosu se budou hlasové povely z TT posílat do autorádia nebo se to použije při přehrávání hudebních souborů z TT?
To je tak, když výrobci pořád trpí paranoiou, že z každého dobře fungujícího jednoúčelového zařízení (GSM terminál, nevigace) musí udělat univerzálního všeuměla, který umí všechno, ale nic z toho pořádně :nastvany: .
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7884Příspěvek vrána

Navíc je nutno si ještě uvědomit, že anténa od autorádia je vně karosérie (u většiny vozidel) a signál z vnitřku je stíněn plechovou střechou vozidla.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
JERRY23
Příspěvky: 15
Registrován: 12.3.2007, 19:42

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7893Příspěvek JERRY23

Tak tento problém mám taky. I když naleznu uplně čistou frekvenci tak je příjem špatný.Myslím že antenou to nebude páč mám antenu ve skle a tak není žádný problém s příjmem vln. U tohoto modelu je problem i hadsfree mikrofonem má hrozně špatný příjem a musíš mluvit hodně zbízka. :hmm: Myslím i co se týká map tak tento model byl krok zpět,ale to je uplně jiné téma.
Ahoj Jerry 23.
TOMTOM 720T 4GB SD
Uživatelský avatar
vojta66
Příspěvky: 766
Registrován: 18.10.2006, 18:19
Bydliště: Praha, matka měst
Kontaktovat uživatele:

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7919Příspěvek vojta66

Souhlas. Příjem FM a handsfree je dle mého názoru u GO 720 hrůza. Vyzkoušeno v praxi .... :roll:
Jak někdo psal, více či méně stačí zakoupit za výbornou cenu TT One New a krapet si s ním pohrát....a je to naprosto dostačující... :koul:
TomTom GO LIVE 1005 World, Navcore 12.071.1370596.74(0) (2092, 12.9.2013) OS 1344689, Mapa 'Europe' v935.5757,8/2014
marvas
Příspěvky: 1
Registrován: 10.8.2007, 16:25

Re: TT 720 a problemy s prijmem na FM radio

Příspěvek: # 7947Příspěvek marvas

Ja mam taky Go720 a diky tomu, ze nemam MP3 prehravac v aute, tak jsem jej vyuzil. Je pravda, ze FM prenos za nic nestoji, ale podle me zkusenosti je to tim, ze vysilac je vne auta a antena je venku (vyzkouseno i s FM vysilaci jinymi) a take hodne zalezi na pocasi. Kdyz je slunecno, signal nestoji za nic, v noci je vse O.K. az na nejake malinke ruseni, ale to se da zvladnout. Osobne si nechavam Go720 v aute propojit pres kabel a snad to pobezi. Pokud se na stejne frekvenci vysilani radio, je jasne, ze to bude rusit. MARVAS
Odpovědět