Přesnost souřadnic POI ???

Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)
Odpovědět
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Přesnost souřadnic POI ???

Příspěvek: # 750Příspěvek martinf

Když prohlížím POI, které jsou kolem mého bydliště, na beta.mapy.cz, téměř vše je mimo skutečnou polohu. Napadá mě tak, zda jsou chybně souřadnice na tomto webu a nebo zda je mapa nepřesná. Odchylky jsou někdy i stovky metrů.
Jaká máte zkušenosti Vy?
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesnost souřadnic POI ???

Příspěvek: # 751Příspěvek Henry

martinf píše: Když prohlížím POI, které jsou kolem mého bydliště, na beta.mapy.cz, téměř vše je mimo skutečnou polohu. Napadá mě tak, zda jsou chybně souřadnice na tomto webu a nebo zda je mapa nepřesná. Odchylky jsou někdy i stovky metrů.
Jaká máte zkušenosti Vy?


Mapa na mapy.cz je přesná. Sto metrů odchylka je pro navigaci malý problém. Je nutné popřemýšlet, jak POI body často vznikají, někdo jede autem, zastaví u nějakého objektu, zadá aktuální souřadnice (takže třeba není zrovna před vchodem) a ty pak vloží do systému. Nebo si zapamatuje místo, kde to bylo a doma v klidu se to na mapě (např. Infomapě snaží "napasovat"). Takto se odchylkám samozřejmě nevyhneme.
Server beta.mapy.cz je v tomto výtečným pomocníkem, není tu ale zas tak dlouho a v praxi by to měla být nejpřesnější mapa, než "ručně" nakreslená vektorová mapa. Přímo na beta.mapy.cz jsem našel benzínku, která je ve vektorové mapě na stejném serveru asi o 200 metrů posunuta, než na leteckém (tedy pravdivém) snímku - to místo znám.

Body můžeš samozřejmě se správnými souřadnicemi upřesňovat přes správce kategorie...
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Re: Přesnost souřadnic POI ???

Příspěvek: # 753Příspěvek martinf

Henry píše: ..... Sto metrů odchylka je pro navigaci malý problém....

Jsou to stovky metrů. Pokud je to například obchoďák ve městě a je jinde např. o 500 metrů, je to pro neznalé problém.
Projdu tedy známé objekty k okolí Ostrov (KV) a nahlásím je správci kategorie.
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Příspěvek: # 756Příspěvek martinf

Máte zde domluvené pravidlo, kam by měly souřadnice POI navádět = pokud chci upřesnit souřadnice např. pro obchoďák, mám označit parkoviště (třeba jeho střed, střechu obchodu a nebo poslední odbočku směrem na parkoviště?
Uživatelský avatar
MilanSu
Příspěvky: 782
Registrován: 9.10.2005, 15:40
Bydliště: Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 761Příspěvek MilanSu

Nemame na to zadne pravidlo, ja pokud kontroluji treba CS, beru souradnice nez vjedu pod strechu se stojany, u obchodaku kdyz das nekam na kraj parkoviste, tak uz snad taky nikdo nezabloudi, takze normalne rozumne, myslim si, ze nejakych 100 m (u obchodaku ma parkoviste hektar a vic) asi nesejde
MDA Compact III (Artemis), 6 GB microSDHC, pouzdro Krussel, TT 6.2
N73, 2GB miniSD, TT, Garmin Nuvi 670, MIO C720
SKYPE - rippel.milan
Uživatelský avatar
libor_m
Administrátor
Příspěvky: 732
Registrován: 4.10.2005, 7:36
Bydliště: Praha 10 - Vinohrady
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 777Příspěvek libor_m

Např. u P+R parkovišť jsme brali vjezd na parkoviště, prostě chce to brát logicky, jako když byste to na tom místě neznali a chtěli se tam pomocí TT dostat.
PDA: HTC HD2 - TomTom 7.916 (9192), Navigon Mobile Navigator 7.4.0 (b950)
GPS: Navilock BT-338, Navigon TriCeiver s modulem TMC
PNA: Mio C720, Garmin nüvi670, Navigon 1310, 2110, 2110 max, 2210, 4350 max, 5110, 6310, 7310, 8310, 8450 Live
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Příspěvek: # 780Příspěvek martinf

Netuším kolik lidí tento web používá. Já jsem zde nováčkem.
Zaráží mě, že mnoho souřadnic vůbec neodpovídá skutečnosti. Mapy.cz mi to potvrzují.
Nestálo by zato, rozjet nějakou kampaň, aby se u jednotlivých POI mohlo zaškrtnou, že jsou souřadnice zkontrolované a odpovídající skutečnosti? Pokud by každý, kdo tento web používá, zkotroloval na mapy.cz body v oblasti jeho bydliště, mohlo by to přispět k větší spolehlivosti.
Já jsem z toho docela dost rozčarován. Originálnímu poi.dat to zatím nemá šanci konkurovat :x Tedy alespoň tady na karlovarsku.
Uživatelský avatar
MilanSu
Příspěvky: 782
Registrován: 9.10.2005, 15:40
Bydliště: Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 782Příspěvek MilanSu

Vzdyt v seznamu POI vidis hned v prvnim sloupecku na druhem miste zatrzitko. To doplnuje spravce, kdyz na zaklade upozorneni nekoho dostane mail se zmenou pozice, novou pozici. Cili ty co maj zatrzitko, by mely byt zkontrolovany (samozrejme nerikam, ze nekde nemuze byt chyba, respektive, ze nekdo zaslal chybne souradnice, nebo mirne chybne).
Nic ti nebrani (a tak to i funguje) zkontrolovat BZ v tvem okoli a zaslat upozorneni spravci (jsou k tomu prislusne ikony, pouzivej pomocny text, uvidis, ktera je k cemu). Idealni je si zobrazit BZ a zobrazit si bod na mape a pokud to okoli znas, muzes to dohledat (na tech novych leteckych snimcich to jde pomerne dobre pokud to tam znas), prectes opravene souradnice a zasles spravci.
Pokud je ti neco nejasneho, zasli SZ, vysvetlim vice, at tu "nezatezujem" zbytecne diskusi
MDA Compact III (Artemis), 6 GB microSDHC, pouzdro Krussel, TT 6.2
N73, 2GB miniSD, TT, Garmin Nuvi 670, MIO C720
SKYPE - rippel.milan
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Příspěvek: # 786Příspěvek martinf

Tohle chápu a už jsem tímto způsobem několik oprav poslal. Netušil jsem pouze význam toho zaškrtávátka s písmenem Z. Možná by pomohla kontextová nápověda = pokud najedu na "Z", objeví se mi instrukce. Podobně by se to mohlo upravit i u jiných tlačítek. Vím, že je zde nápověda, ve které se o "Z" píše, ale takhle by to bylo hned poruce.

PS.i přesto, že jsem přesné a opravené souřadnice u některých POI nahlásil, správce zaškrtávátko nezaškrtl. Takhle se může snadno stát, že se to bude kontrolovat několikrát.
Uživatelský avatar
MilanSu
Příspěvky: 782
Registrován: 9.10.2005, 15:40
Bydliště: Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 789Příspěvek MilanSu

No v nadpisu sloupce je napsano Zkon. (coz znamena zkontrolovano), ale mas pravdu, bublinka jako napoveda by neskodila ( :D on si to Henry urcite precte :D ).
Jinak co se tyce, ze obcas spravce zapomene, to se samozrejme muze stat, delame to ve volnem case a zadarmo a mnohdy je to docela dost prace, kazdy zmeneny bod se vlastne dela 3x, jednou zmenim souradnice a zapisu, doplnim poznamku o zmene BZ a do kategorie doplnim popis zmeny, takze je mozne, ze se obcas na neco zapomene.
:D Ale myslim si, ze dvoji kontrola nicemu neskodi.
MDA Compact III (Artemis), 6 GB microSDHC, pouzdro Krussel, TT 6.2
N73, 2GB miniSD, TT, Garmin Nuvi 670, MIO C720
SKYPE - rippel.milan
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 806Příspěvek Henry

MilanSu píše: No v nadpisu sloupce je napsano Zkon. (coz znamena zkontrolovano), ale mas pravdu, bublinka jako napoveda by neskodila ( :D on si to Henry urcite precte :D ).
...


To zaškrtávací tlačítko je "disabled", aby to někoho nespletlo při zadávání a u "neaktivního" prvku nefunguje vlastnost "title", takže bublinková nápověda nejde :(
martinf
Příspěvky: 22
Registrován: 23.2.2006, 8:06

Příspěvek: # 809Příspěvek martinf

Je tam ale to "Z", tam by "title" šlo :wink:
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 810Příspěvek Henry

martinf píše: Je tam ale to "Z", tam by "title" šlo :wink:


Tam už jsem title dal předevčírem, ale klidně dávejte další připomínky...
Uživatelský avatar
Mahony_1
Příspěvky: 11
Registrován: 13.10.2006, 23:48
Bydliště: Plzeň

Příspěvek: # 2210Příspěvek Mahony_1

Já bych chtěl jěště něco, kvůli přesnosti některých POI. Týká se hlavně radarů. Nemile mě překvapilo při nastavení upozornění na radary ve směru trasy, že mi to na daném místě ve směru, kde to měří nic neohlásilo a zase ve směru, kde to určitě nic neměří hlásilo že je tam radar. Je určitě milejší, když to bude hlásit radary na trase a ne všechny které jsou např. v okruhu 250 m. Aby to ale fungovalo správně, tak je třeba s rozmyslem zadávat dané souřadnice. Myslím tím, že např, když je radar uprostřed a víme, že snímá jenom v jednom směru, tak je třeba zadávat souřadnice třeba na střed toho pruhu ve kterém se měří. Dokud, ale nebudou takto správně zadané pozice, tak nezbývá, než nastavit upozorňování na všechny směry. Prosím tímto všechny, kdo můžou a znají popsané pozice radarů ze svého okolí i to v jakém směru se měří, aby zkontrolovali jejich polohu.
Uživatelský avatar
Mahony_1
Příspěvky: 11
Registrován: 13.10.2006, 23:48
Bydliště: Plzeň

Příspěvek: # 2212Příspěvek Mahony_1

Tak jsem dospěl ještě k jednomu zjištění. A to, že dokud nebudou k dispozici přesnější mapy ( ve svém TT One mám starší verzi západní EU ), tak asi nebude možno zaškrtávat možnost jen těch, co jsou ve směru trasy, protože jsem zjistil dost velké nesrovnalosti oproti skutečné poloze z leteckých snímků. A TT, když se rozchází souřadnice mapy od skutečnosti se snaží si je přizpůsobit. Z čehož vyplývá, že skutečná poloha je o pár desítek metrů jinde, než ukazuje TT. Byl jsem zvyklý z Německa, že ta přesnost map je podstatně lepší a také poloha souhlasí více se skutečností. No, co se dá dělat, musíme si ještě chvíli počkat :) .
Odpovědět