Vysílání TMC v ČR

Obecně vše o službě TMC v ČR.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27492Příspěvek Jirásek

NE NE , JSDI. Bylo to i na jejich webu. :?:
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27496Příspěvek freewall

jzvara píše:Dobrý den,
jasně, na negativní názory máte právo a v každém případě je vítám..... A teď jdu zase intenzivně pracovat, abychom se dostali s projektem JSDI zase o další kousek vpřed :-). Děkuji za pochopení, Váš zájem a za podporu.
Jaroslav Zvára, koordinátor realizace Jednotného systému dopravních informací pro ČR
Pane Zváro, to jsou perfektně nacvičené fráze - prosím Vás odpovězte nám jednoduše na jednoduchou otázku, kterou jsem se již jednou psal a myslím, že i Tonny - jak je to možné, že na západ od nás RDS-TMC funguje celkem dobře - tak, jak tady signalizují ti, kteří to opakovaně "zažívají na svou kůži" a jenom přejedou "čáru", tak je to nepřesné, neodpovídající realitě, prostě úplně mimo. Pokud nevíte proč, proč jste tedy nejeli třeba do těch Němec nasbírat zkušenosti a aplikovat to u nás. Nebo je to tak, jako když jsem se ptal "velmi zasvěceného člověka" proč byl tak dlouho zkušební provoz, tak mi bylo vysvětleno, kolik "teklo" peněz do projektu, právě proto že to byl zkušební provoz. Ale to zbytečně odvádím pozornost - prostě proč to u nás nejde a jinde ano. Chápu, že nemůže být okamžitě třeba nějaká nehoda - o tom nemluvím - mám na mysli, staré věci, které měly být signalizovány nebo naopak něco, co už řada dní neexistuje. Mluví o tom tady přeci několik lidiček. A už neopakujte prosím, že "usilovně pracujete na tom, aby to bylo stále lepší atd. atd., nebo si budeme myslet, že si z nás děláte srandu
Naposledy upravil(a) freewall dne 10.5.2009, 17:00, celkem upraveno 1 x.
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27499Příspěvek Docent

Nikdo nic dělat nemusí, protože mu to nepřikazuje zákon, ovšem pan Zvára to nicnedělání koordinuje... Bravo, pane Zváro, to je ještě lepší povolání než topič v letním kině, o kterém jsem vždycky snil :nositka: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27505Příspěvek Tonny

Ať žije naše drahá, kapitalistická vlast, ve které se najdou potřebné peníze úplně na všechno -
/rozuměj tomu, každý jak chceš/....

A tím za sebe končím na téma rozvoj RDS TMC v ČR. Jsem zklamán, dalo by se říci možná i znechucen. Důvody neopakuji, nerozvádím.
JEN POSLEDNÍ VĚTA - je důležité práci prodat - mám obavu, že tady se ani to "prodat" nepodařilo....

ŠKODA, MOHLO TO K NĚČEMU BÝT....

Zdraví Tonny z Hodonína, velký skeptik RDS TMC na sever od Znojma a na východ od Aše
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
rossini
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 11:47
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27506Příspěvek rossini

Pánové, rád bych tu trochu krotil vášně. Pan Zvára je sice "zástupce jedné strany", ale ne všech. Situace kolem TMC v ČR je - mírně řečeno - nepřehledná, ale doufám, že se shodneme na tom, že pan Zvára je jediný, kdo "s námi", tedy uživateli a řidiči vůbec komunikuje. Troufám si říci, že do "pozadí" dopravního zpravodajství vidím díky své profesi dost na to, abych dokázal rozpoznat KDO za CO může.

Proto si troufnu navrhnout "snížení emočního kvocientu" v tomto vlákně, jelikož bych byl nerad, kdyby se tu urážel někdo, kdo má tolik síly a odvahy přijít a říci JSEM TEN A TEN a zodpovídám za TO A TO. Pan Zvára "bohužel" zastupuje stát a byť jej považuji za pravého člověka na pravém místě, nesdílím úplně jeho vizi, kdy STÁT BY MĚL BÝT GARANTEM ČEHOKOLIV KVALITNÍHO. Toto je ale spíše otázka preferencí.

Přes to všechno sleduji, jak se projekt JSDI vyvíjí a nejen z tohoto důvodu chci navštívit centrum dopravy, kterého jest koordinátorem. Faktem je, že pokud se do toho stát pustil, nic s tím nenaděláme. Jako jednoho z velkých hráčů na "malém českém poli" bude nutné akceptovat, že JSDI tu je a bude.

Otázkou však zůstává, co na to zbylí konkurenti. Víme z praxe, že role státu se v segmentech, kde má monopol, projevuje spíše negativně a jeho zainteresovanost tak odnášíme MY, daňoví poplatníci. Takže PROSÍM, VĚCNĚ! ::prav::
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27507Příspěvek freewall

Rossini mš pravdu, že už jen to, že pan Zvára přijal moje pozvání sem přijít, přišel a snaží se odpovídat na dotazy je plus, ale jak píšeš v závěru mělo to být věcné. Proto si stojím za svým posledním příspěvkem - stačí krátce a věcně odpovědět proč jinde ano a tady ne. A jestliže jinde v Evropě něco funguje, tak proč něco vymýšlíme... všechno okolo je nicneříkající balast.
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
fox50
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 12:29
Bydliště: Praha

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27512Příspěvek fox50

jzvara píše:Budte-li chtít vývoji pomoci, každého "pozitivně a optimisticky naladěného jedince" vítáme.
Tak se tedy ptám, jak můžeme pomoci?
Rád pomohu, pokud uvidím že mé snažení k něčemu je. Můžeme třeba testovat, hlásit chyby z různých typů navigací.

Třeba zařadit do vysílání testovací zprávu na nějakém předem vybraném místě a nahlásít jak která navigace data zobrazují. Třeba se takto podaří zmapovat problémové verze map/SW verze navgací, a tyto údaje můžete zveřejnit na strankách JSDI.

Myslím že spousta uživatelů ocení informaci typu:
mapy 8.30 + navcore 3.500 - funguje RDS-TMC 100%
mapy 7.25 + navcore 3.010 - nezobrazuje se správně doba trvání události.
atd.

Toto rozšířeno na více značek, by hodilo lepší světlo na projekt. Pokud budou chyby známé, uživatelé alespoň budou vědět proč jim to nefunguje, a jak situaci napravit. Již spoustakrát jsem slyšel "a když koupím ty mapy xx, bude mi potom RDS-TMC fungovat?"

Takto někteří zbytečně pouštějí vstek na adresu projektu JSDI, píšou jak to nefunguje a je k ničemu. Přitom mají mapy 4 roky staré, a neuvědomují si že problém je na jejich straně.

Mám třeba ověřeno že mapy 7.10 obsahují starší LT než mapy 7.25. PO nainstalování novější mapy se rapidně snížil počet chybně hlášených událostí. Jenomže totu informaci má pár lidí kteří se intenzivně tomuto tématu věnují, a je to škoda.

Dalo by se testem nějakého místa které je jen v nějaké konkrétní verzi LT zjistit jakou verzi LT obsahuje jaká verze map. Také by to pomohlo, protože výrobci tuto informaci neposkytují.

atd. :)
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27518Příspěvek Docent

Nevím jak ostatním, ale mně např. tento obrázek jako ukázka dobré práce nepřipadá... Je to z doprava.mapy.cz, takže s lokalizačními tabulkami navigací to nemá nic společného. Obdobné obrázky, kdy je dopravní situace zobrazena několik km od místa, kde je ve skutečnosti, jsem sem dával už několikrát. Bezvýsledně. Ale samozřejmě chápu, že neexistuje zákon, který by Seznamu nařizoval zobrazovat něco správně... Otázka pak je, jestli má smysl vůbec něco zobrazovat.

A v tomto konkrétním případě, kdy prší po celé délce D5, bych řekl, že ona informace je pitomost.
Situace_D5.jpg
Situace_D5.jpg (112.9 KiB) Zobrazeno 8941 x
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27519Příspěvek Jirásek

Docente, když tuto informaci porovnáš s informací JSDI (jejich zobrazením na mapě) - jak to vypadá?
Bohužel, nyní jsem to celé prošel. Jak na Mapy.cz, tak i na JSDI nic není, nemohu proto porovnat.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27558Příspěvek jzvara

Tak zdravím ještě jednou a zkusím odpovědět velmi stručně a konkrétně.
Zajištění služby RDS-TMC má čtyři základní části.
1. KOMPETENCE JSDI - Po vzniku události (nehoda, uzavírka, atd.) musí existovat někdo (člověk do agendového informačního systému) nebo něco (telematický systém automaticky), kdo nebo co událost zaznamená a v datové podobě s pokud možno přesnou lokalizací v mapě předá do centra.
Takový systém je budován (nikoliv vybudován) v rámci Jednotného systému dopravních informací pro ČR. V konkrétním vyjádření agendových systémů to znamená zapojit tisíce policistů, úředníků a dalších pracovníků organizací, orgánů a institucí, do nově budovaných systémů nebo upravit stávající, což stále probíhá. V konkrétním vyjádření telematických systémů to znamená je postupně vybudovat, což se děje a dít bude s ohledem zejména na investiční možnosti. V konkrétním vyjádření informací od řidičů spolupracujeme s některými existujícícmi systémy a připravujeme rozšíření zdrojů v této oblasti.
VE VÝSLEDKU TO ZNAMENÁ, že je zajištěno PRŮBĚŽNÉ zvyšování množství, kvality a aktuálnosti dostupných dopravních informací o aktuální dopravní situaci.
2. ČÁSTEČNÁ KOMPETENCE JSDI - Informace je zpracována na Národním dopravním informačním centru a vysílána prostřednictvím SW GEWI (nejrozšířenější SW ve většině zemí Evropy) a sítě vysílačů ČRo jako služba JSDI_a_CRO.
O tom, kolik služeb a jakých se v ČR vysílá rozhuduje jen a pouze ČESKÝ ROZHLAS, případně jiné rozhlasové stanice, pokud by vysílat začali. Já mohu hovořit pouze za službu JSDI_a_CRO.
3. KOMPETENCE VÝROBCŮ NAVIGACÍ - Příjem informací v jednotlivých přijímačích závisí na výrobci, instalovaných mapových podkladech a dalších funkcích. Tato část služby je plně v kompetenci VÝROBCŮ, dodavatelů map a zejména UŽIVATELŮ, kteří se rozhodují, co si koupí.
JSDI komunikuje s každým, kdo o to stojí a je připraveno k široké průběžné výměně informací, pokud bude zájem od kohokoliv z nich.
4. KOMPETENCE DODAVATELE LT - Lokalizační tabulky jsou s významnou podporou státu vytvářeny a dodávány specializovanou SOUKROMOU SPOLEČNOSTÍ. Hustota tabulek a jejich aktualizace je plně v kompetenci této společnosti (je jejich autorem). Komunikace s výrobci navigací, implementace tabulek do mapových podkladů a další záležitosti závisí na jejich společné dohodě a hlavně jde o zájem výrobců a dodavatelů navigací. Dalšímu zkvalitnění tabbulek by například pomohl příspěvek výrobců nebo prodejců navigací.

Věřím, že tato stručná a konkrétní odpověď vnesla lepší světlo do celého problému a vztahů v systému. Pokud to podle Vašich názorů má být organizováno nějak jinak, pak musíte navrhnout jak. A kde je to možné podle Vás dělat jinak. Věty typu všechno je špatně, jakoza komunistů nebo to jsou fráze a další obdobné, věcnému řešení vůbec nijak nepomohou. Problémje ve skutečnosti složitější, ale tady je základní struktura vazeb a kompetencí.

Jakýkoliv další konkrétní a věcný dotaz jsem připraven zodpovědět zejména na jzvara@volny.cz nebo prostředncitvím www.dopravniinfo.cz .

Přeji pěkný den. Jaroslav Zvára
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27560Příspěvek Docent

jzvara píše:O tom, kolik služeb a jakých se v ČR vysílá rozhuduje jen a pouze ČESKÝ ROZHLAS
Fakt dobré... Rozhlas dostává ze zákona téměř od všech obyvatel ČR výpalné, ale jestli to výpalné použije ve prospěch oněch obyvatel, si rozhoduje sám. Vítejte v České Banánové Republice.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27578Příspěvek Tonny

jzvara píše:Tak zdravím ještě jednou a zkusím odpovědět velmi stručně a konkrétně. ... Přeji pěkný den. Jaroslav Zvára
Zkusme debatu obrátit pozitivním směrem - pokud je tedy zájem, a pan Zvára najde ještě chuť odpovědět, pokusil bych se reagovat a rozvinout debatu směrem dál:

1. KOMPETENCE JSDI - jaké páky má JSDI k tomu, aby zodpovědné instituce "dotlačil" k hlášení např. nehod, uzavírek, odstranění následků? Je to upraveno nějakým zákonem, předpisem, dohodou nebo je to "na dobré vůli" dotyčných subjektů?

2. ČÁSTEČNÁ KOMPETENCE JSDI - v celé hiearchii systému se v posledním vyjádření objevil nový subjekt - Národní
dopravní informační centrum. V jakém vztahu je k této instituci JSDI a jak mají navzájem rozděleny kompetence?
Je nějaká , třeba hypotetická možnost, že by ČRo vysílal na svých okruzích to, co je z hlediska JSDI potřebné /myšleno tak, že se TOMTOM nebude přelaďovat na jiná data v rámci různých vysílacích okruhů/? Probíhá nějaké jednání v tomto směru?

3. KOMPETENCE VÝROBCŮ NAVIGACÍ - rozumím tomuto správně, že všude v Evropě /jih a západ/ je TOMTOM a RDS TMC funkční, ale v ČR je nutné extra jednání s JSDI, aby data byla pro TOMTOM stravitelná?

4. KOMPETENCE DODAVATELE LT - zde chápu, že je to hodně mimo kompetence JSDi, opět ale provnání s Rakouskem a Německem nevyznívá příliš dobře. Je zajištěna zpětná kompatibilita na "starší" verzi LT? Jde totiž o to, že pokud JSDI bude mít byť nejčerstvější LT, a výrobci map /obecně navigací/ budou jen o "jednu genereaci " LT zpět, pak se nebude zobrazovat správně nikdy nic


Navrhuji panu Zvárovi, aby se v rámci koordinace postupů pokusil využít potenciálu lidí, kteří na tomto serveru o způsobu navigování a indikace různých příčin a následků mají celkem dost přehled.
Každý z nás, který zde občas něco napíše, může na konkretních příkladech doložit kdy, kde, na jakém zařízení, s jakou verzí map se mu to nebo ono zobrazilo jinak, než je skutečnost.
Třeba po několika desítkách, stovkách oprávněných připomínek
/ne ve smyslu může za to JSDI, ale ve smyslu stala se chyba, hledejme proč se to komu zobrazuje "jinak než správně"/
dojde pan Zvára k závěru, že zdejší komunita je natolik důvěryhodná ve způsobu podávání informací, že vezme naše připomínky a návrhy do úvahy,

Je mi líto, že tento příspěvek pana Zváry, na který reaguji, nebyl jako jeden z prvních - jsem přesvědčen, že mnohá nedorozumění a diplomaticky řečeno vyhrocené reakce by byly značně mírnější.

Přeji všem "klid a mír v duši" a přesto, že se debata obrátila dost nevhodným směrem, zkusme se vrátit zpět a jak se říká, zkusme hledat něco pozitivního.

Děkuji všem za vstřícnost i panu Zvárovi za případnou odpověď.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27584Příspěvek jzvara

Zdravim,
k dotazum
1. JSDI je upraveno zakonem (ve vztahu k Policii, HZS CR, Spravcum komunikaci, Silnicnim spravnim uradum a Obecni policii), pro zapojeni uradu musi byt zpracovany nove nebo upraveny nektere stavajici aplikace, systemy implementovany a urednici, policiste atd. vyskoleni pro praci s nimi. Zaroven kontrolovani. To se jiz v rade pripadu stalo, nekde se to prave deje a nekde to prijde. V prubehu letosniho roku se veci posunou vyrazne i v oblasti dalnic (novy system k dispozici v cervenci nebo srpnu), uzavirek celkove (po jednotlivych krajich postupne), napojeni zachranek (zatim tri a pribudou dalsi) a take ve vetsich mestech (zapojeni metskych policii).
Telematicke aplikace by mely umet v radu nekolika malo tydnu po dokonceni testovani intenzity provozu na D1 a koncem roku vice informaci o kolonach na dopravne zatizenych komunikacich z celeho uzemi CR, pokud se podari projekt dokoncit (moznost zdrzeni vlivem krizoveho financovani).

2.NDIC je mozkem JSDI, tedy mistem, kde se vsechny informace shromazduji. Mohu zajistit v uvedenem terminu pro skupinu zajemcu dorazivsich do Ostravy exkurzi s podrobnou prezentaci. 25.6.2009 od 10,00 hodin zvu prvnich 30 prihlasenych na email jzvara@volny.cz do predmetu prosim napiste "Exkurze NDIC - POI.cz". Jednani s CRo probihaji a zatim neni mozno verejne sdelit podrobnosti. Zpracoval jsem navrh diverzifikovanych sluzeb na narodni, regionalni a prihranicni urovni. Nekolik dnu mam k dispozici obsahlou studii, ktera analyzuje chovani ruznych typu pristroju pri prijmu a zobrazovani informaci RDS-TMC a vysledky a doporuceni urcite uvedeme do praxe a nektere budeme i publikovat. Je treba vsak strpeni ...

3. Aby bylo RDS-TMC funkcni, musi vyrobci implementovat nektera lokalni nastaveni pro danou zemi. Tady zatim neumim rici, jak na tom jsme a ktery vyrobce je dal. Nicmene rozbeh je a byl pomaly, protoze cesky trh neni az tak zajimavy. JSDI na zaklade studie (viz vyse) nepochybne prikroci k dilcim upravam ve vysilani, dle doporuceni studie. Ale i RDS-TMC v navigacich se vyviji, sam si pamatuji na minimalne dve nebo tri verze u Garmina... Samozrejme se bavime stale o siti JSDI_a_CRO. Za jinou neumim ...

4. K LT neumim rici v tuto chvili nic. Casem podrobnosti sezenu.

Konstruktivni spolupraci se nebranim. O duveryhodnosti teto komunity nemam zadnych pochyb uz dnes, v tom neni problem. Naopak plosne testovani vitame. Jen musime vymyslet a do praxe uvest nejakou vhodnou funkcni zvladnutelnou formu. Mam nejake napady v hlave.
Potrebuji neco casu k predlozeni dalsich konkretnich navrhu, jak potnecial teto skupiny vyuzit.

Tedy snad se mi Vas podarilo presvedcit, ze se snazime jit vpred. Projekt neni jednoduchy, ale je resitelny v case.
Jsem pripraven i nadale na konkretni dotazy odpovidat.
Zaroven budu hledat vhodnou formu, jak spolecne testovat a komunikovat vysilani RDS-TMC v CR (JSDI_a_CRo) tak, abychom prinesli hmatatelny vyvoj spolecne.

Pocitam s Vami. Jaroslav Zvara
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27586Příspěvek Docent

jzvara píše:protoze cesky trh neni az tak zajimavy.
Ano, klasický příklad uzavřeného kruhu... Český trh není až tak zajímavý a v Česku to nikdo nekoupí, dokud to nebude pro český trh vhodné.

Ještě že východní kapitalisté nejsou tak úzkoprsí a přizpůsobí výrobek i nezajímavému trhu... Viz moje navigace v podpisu, která je v češtině.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27588Příspěvek freewall

jzvara píše:Zdravim,
k dotazum...............Pocitam s Vami. Jaroslav Zvara
Pan Zvaro dekuji za, aspon pro mne, rozumnou a myslim si i realistickou odpoved a chce se mi verit tomu, ze v prubehu tohoto roku, ev. do jednoho roku, dojde k podstatnemu zlepseni presnosti a aktualnosti informaci. :zamysl:
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Odpovědět