Vysílání TMC v ČR

Obecně vše o službě TMC v ČR.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27317Příspěvek Jirásek

Matrixi, to je právě ono, pokud jsi měl "naladěno" ČR1, tak jsi tam nic mít nemusel (dokonce si troufám tvrdit že ani nemohl) - Zelená vlna (hlášení od řidičů). Uzavírky a pod. vysílá ČR3, a to jsou stejné informace jako JSDI.
Netuším, jestli u Garmina můžeš zjistit co aktuálně přijímáš, u TT to nejde.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27318Příspěvek freewall

Garmin to umííííí, heč :)))) - ručně ladit, automaticky a vidiš seznam nalezených poskytovatelů.....
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
Matrix_One
Příspěvky: 16
Registrován: 10.8.2008, 17:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27319Příspěvek Matrix_One

Aha, takže si musím ručně nastavit Čr3 a bude to OK ? Já sem právě myslel že všechny stanice vysílají stejnou informaci.
Garmin Nüvi 760, CNEU 2010.10, Atlas Czech 8 NT, TOPO Czech 2 Pro
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27320Příspěvek Jirásek

Promiň, ale pokud by jsi přečetl alespoň část tohoto vlákna, je to tu několikrát. Naposledy rossini 4.5.2009
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27321Příspěvek Tonny

RDS TMC

- dnes jsem nad ránem mezi 3:00 a 4:00 služebně musel projet část okresů Břeclav a Hodonín - rozvoz zaměstnanců z mimořádné noční směny.
Stav - v Břeclavi se mi na rozdíl od Hodonína - viz pár příspěvků dříve - RDS chytilo okamžitě po zapnutí navigace.
Cesta probíhala v pohodě, jen mi TMC "opomělo" sdělit, že je dlouhodobě uzavřena silnice ČEJKOVICE - MUTĚNICE, což obnáší cca 15 km objížďku přes obec ČEJČ. Dále TMC zapomělo, že na silnici 380 je uzavřena silnice v místě křížení s tratí Hodonín Mutěnice, takže jsem z MUTĚNIC objížděl přes Dubňany a obec Ratíškovice. Objížďka opět cca 20 km.
V Hodoníně na ulici Štefánikova vůbec nehlásí kompletní uzavírku - výstavba kruháče.

Moc by mne zajímalo, co by na to povídal pan Zvára /koordinátor JSDI/ - když jsem jej v podobné věci kontaktoval někdy dříve, odbyl mne tím, že "jim to nikdo nenahlásil".

Závěr: RDS TMC v té formě, jak jeho výstupní data zpracovává TOMTOM ONE XL s volbou signálu TMC Česká republika je nepoužitelné. Tuto formulaci používám proto, že nejsem schopen posoudit, jestli data o uzavírkách jsou vysílána a TOMTOM je nebere, anebo prostě data nejsou.
Pořízení RDS TMC k TOMTOMu považuji z vlastní zkušenosti za vyhozené peníze za přijímač a mám jen nervy z toho, že ten krám na uzavírky neupozorní.
Od září, kdy byl JSDI spuštěn nevidím žádný pokrok v RDS TMC a varuji potencionální zájemce - v ČR snad s vyjímkou Prahy nemá tento systém smysl. - Alespoň na navigaci TOMTOM.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27322Příspěvek freewall

Uvidíme....
Přílohy
JSDI.jpg
JSDI.jpg (55.06 KiB) Zobrazeno 8725 x
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27323Příspěvek Docent

Tonny píše:Tuto formulaci používám proto, že nejsem schopen posoudit, jestli data o uzavírkách jsou vysílána a TOMTOM je nebere, anebo prostě data nejsou.
Data nejsou. Stačí se podívat na doprava.mapy.cz. Data jsou zřejmě jen když jsou použitelná pro kšeftování. Nedávno jsem hlásil dopravní nehodu na linku ÚAMK, na doprava.mapy.cz se nehoda neobjevila, zato se na místě nehody velmi brzy objevily 2 vozy ÚAMK :KO: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27325Příspěvek Gumídek

1) K panu Zvárovi, myslím, že je mu to úplně jedno, jen ho to živí....to je bohužel velmi rozšířený jev v České Republice. Sice mne něco živí, ale proč bych o to měl mít zájem ???? 2) Jirásku, já nevím, ale mně jde ladit TMC u TT730 ručně....A co naladím, to mi tam zůstane....V Praze mám stabilně naladěnu Reginu 92,6...Chápu, proč to kolegům nejde, nejdřív musí zvolit ladění ručně, a pak zadat vlnový rozsah stanice....
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27326Příspěvek Jirásek

Gumajzi, v Praze není problém, naladím Reginu a ta samozřejmě v rámci Prahy sedí, protože Praha je pokrytá signálem.
Ale zkus ručně naladit (vnutit navigaci) v Praze ČR1/ČR3 a jeď do Brna. Navi prostě nebude (alespoň dle mé zkušenosti) přelaďovat po cestě pouze vybrané vysílače ČT1/ČR3.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27327Příspěvek Tonny

Souhlas s Jiráskem - naladím v Hodoníně ručně Vltavu z Babího lomu 100,4 MHz /kopec nad Kyjovem/ a po ujetí cca 20 km kterýmkoli směrem nemám signál. Proto používám zpravidla volbu ČR nebo nejsilnější.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27328Příspěvek freewall

Malinko OT - nejen, že si TMC dělá co chce, resp. nedělá nic, ale dokonce mi tyhle "nasíra.í" informace o tom, že něco nefunguje chodí 2x - jednou jakoby z "Obecně o TMC", jednou jako by z "Vysílání TMC" - vždy skončím v jednom vlákně, akorát že otvírám dvě záložky ve Firefoxu
Přílohy
TMC.jpg
TMC.jpg (50.93 KiB) Zobrazeno 8691 x
Obecne.jpg
Obecne.jpg (60.65 KiB) Zobrazeno 8692 x
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
rossini
Příspěvky: 689
Registrován: 9.10.2005, 11:47
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27329Příspěvek rossini

Já jen na obranu pana Zváry. Mám přislíbenu exkurzi v Ostravě na dispečinku a určitě z toho bude velký článek, takže si informace nenechám pro sebe.
ŽÁDOSTI O SPOLUPRÁCI s POI.CZ PIŠTE NA rossini@poi.cz
Twitter: http://twitter.com/rossini77
*** system admin ***
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27331Příspěvek Tonny

Ahoj, ale já myslím, že pana Zváru není třeba ochraňovat a bránit - on si opravdu dělá svou práci, a to že TOMTOM neumožňuje "jinak" nastavit není jeho problém.

Zádrhel vidím v tom, že tuto "službu" zde provozuje několik subjektů, navzájem si konkurujících a nedá se očekávat, že by dotyčné organizace spolupracovaly, spíše naopak. Jak bylo několikrát uvedeno, je to o penězích, kdy odtahové vozidlo dotyčné agentury bylo na místě nehody dříve, než tato byla kdekoli zveřejněna.

Myslím si, že velkou chybu je data vysílat na několika vysílacích okruzích a podstatně rozdílná, mnohdy si i konkurující. Jezdím dost, a myslím, že nejúplnější info dává Globall Assistance. Proč tedy nemůžeme přijímat "jejich data", když TomTOm nám bere data nějakého JSDI, který se má údajně minimálně 2 roky rozjíždět? A jak bylo jinde řečeno, RDS TMC není zdaleka jejich priorita?

Myslím si jedno - byly prachy, bylo třeba je proinvestovat, tak se za těžké miliony buduje něco, co se časem do ztracena nechá vyšumět a zruší se to. Přitom kolik času, PHM, nervů, stresu a možná i méně nehod v kolonách by odstarnilo pouze to, aby se kolona a uzavírka VČAS objevila v systemu a aby jej navigace přijala. A je mi jedno, jestli z Vltavy, Labe nebo Olše.

A k Českému Rozhlasu? Rozhlas Leonardo, rozhlas D-dur, Rozhlas Wawe - poslechovost žádná celá nula nic - kdyby se místo toho vytvořil Dopravní kanál, tak by se zaplatil jen reklamou tam vysílanou. Jenže.... jenže na tom se nemá kdo napakovat.... To by byla jen "obyčejná" služba...
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27335Příspěvek jzvara

Dobrý den,

jmenuji se Jaroslav Zvára a jsem koordinátorem Jednotného systému dopravních informací pro ČR, jehož součástí je také vysílání dopravních informací prostřednictvím služby RDS-TMC. Na různá fóra na několika webech k této problematice se dostanu jen občas a nenám bohužel prostor reagovat na všechny diskuse, které se tam objevují. Nicméně jsem připraven odpovídat na konkrétní dotazy ve věci RDS-TMC i dopravních informací jako takových.
Pokud bude na POI.cz zájem, mohu spáchat i nějaký článek na tohle téma.
Nejlépe dotazy směřovat přes www.dopravniinfo.cz nebo přímo na jaroslav.zvara@worldonline.cz

Zdraví a za za podporu i kritiku děkuje
Jaroslav Zvára, koordinátor realizace Jednotného systému dopravních informací pro ČR
Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo vnitra ČR a ŘSD ČR
jzvara
Příspěvky: 20
Registrován: 17.11.2007, 8:41

Re: Vysílání TMC v ČR

Příspěvek: # 27337Příspěvek jzvara

Zdravím ještě jednou...
pročetl jsem tuto diskusi a pokusím se stručně reagovat na nejčastější dotazy.
1. V ČR se vysílají dvě různé služby RDS-TMC s různým národním obsahem - JSDI_a_CRo na síti vysílačů ČRo 3 Vltava a CRo-a-GA na síti vysílačů ČRo 1. Dále v dosahu vysílače ČRo Regina se vysílá speciální RDS-TMC pro Prahu a okolí.
2. Síť vysílačů ČRo 1 vysílá na každé frekvenci (tedy ve všech lokalitách celého území ) stejné TMC informace Global Assistance, které pocházejí především od řidičů zpravodajů Českého rozhlasu a agentů 007 z Impulsu a dále z dalších zdrojů. Informace od řidičů je rychlá, aktuální, ale ne vždy zcela přesná a ověřená a zejména nezachycuje vývoj v místě události, okamžik odstranění problému a obnovu provozu.
3. Síť vysílačů ČRo 3 vysílá na každé frekvenci (ve všech lokalitýách území ČR) stejné TMC informace s výjimkou několika příhraničních vysílačů se SRN a Rakouskem, kde je testováno také vysílání přeshraničních informací od sousedů. TMC informace na frekvencích ČRo 3 pocházejí z Jednotného systému dopravních informací pro ČR, kam je předávají Policie ČR, Hasici, záchranka, Správci komunikací, silniční správní úřady, telematické aplikace, řidiči atd. Snažíme se zajistit v maximální míře vysílání autorizovaných, ověřených dopravních informací, od všech orgánů, organizací a institucí a ze všech dostupných existujících telematických technologií tak, abychom v daném čase uměli poskytnout stále více a více přesný a podrobný obraz skutečné dopravní situace. Národní dopravní informační centrum přijímá, zpracovává a vysílá stále více a více dopravních informací. Vše co je na www.dopravniinfo.cz se zároveň automaticky vysílá i v RDS-TMC (pokud jsou splněny některé nutné podmínky) na JSDI_a_CRo. Postupně se realizují a do provozu uvádějí další dílčí projekty. Projekt je definovaný zákonem (§124 odst. 3 zák. č. 361/2000 Sb.) a povinnost sbírat, zpracovávat a šířit dopravní informace bude obsažena i nyní připravované směrnici EU.
4. Příjem dopravních informací je u většiny přístrojů nastaven automaticky - většina uživatelů neví, kterou síť v dané chvíli přijímá a jsou i přístroje, které přijímají všechny dostupné sítě najednou. To je však "vina" přístrojů, výrobců nebo uživatelského nastavení. Odpovídáme pouze za obsah služby JSDI_a_CRo.
pokračování ...
Odpovědět