TT GO 730 - funkce FM transmitter

Vše o navigacích značky TomTom
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21630Příspěvek mila-p

Zdravím všechny! Možná se ptám blbě, ale moc často se neptám, tak mi snad odpustíte, pokud se to tu probíralo, ale nic bližšího na toto téma jsem zde ani na webu TT nenašel. Zhruba je mi jasné, že onen FM transmitter propojí bezdrátově autorádio s TT, ale jde mi o to, jestli propojí jakékoliv autorádio, nebo je k tomu zapotřebí namontovat nějaké další extra zařízení. Mám rádio Sony s CD cca 3 roky staré, tak abych tu funkci vůbec využil. Pokud by to nefungovalo, šel bych asi do nějakého levnějšího modelu TT bez transmitteru. Díky předem za jakoukoliv informaci...!!!
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21631Příspěvek Jirásek

Mílo, již se to tu probíralo v různých vláknech. :usmev:
Princip je ten, že TT vysílá v pásmu FM (jako radiový vysílač, ale s malým výkonem). Ty si ho potom naladíš na autorádiu jako rozhlasovou stanici. Na stáří radia v podstatě nezáleží (pokud to není radiový veterán) . Dle uživatelů (nemám vlastní zkušenost) je problém v tom, že přenos bývá nekvalitní a hlavně rušen silnými FM stanicemi. Ono je u nás to FM pásmo dost našlapané a najít vhodnou frekvenci je dost problém, zvláště pokud by jsi cestoval po republice.
Možná se tu vyjádří i jiní, praktičtí uživatelé kteří to využívají pravidelně.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21632Příspěvek mila-p

Moc Ti díky - odpověď je doslova vyčerpávající a přesně tohle jsem potřeboval vědět :palce: Mám prehistorický TT GO 500, tak si chci udělat radost a pořídit si něco současného, proto ještě na poslední chvíli rychle sháním informace. Určitě budu rád i za další zkušenosti od ostatních a omlouvám se za nové téma :mrk:
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21633Příspěvek Docent

Jirásek píše: Ono je u nás to FM pásmo dost našlapané a najít vhodnou frekvenci je dost problém, zvláště pokud by jsi cestoval po republice.
Jirásku Jirásku, Prágl fakt není celá republika :grin: . FM pásmo je našlapané v Praze a okolí, v pohraničních hvozdech si můžeš, stejně tak jako za bolševiků, naladit ČRo, Bayern 3 a jako bonus tu a tam nějaké regionální rádio...
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21634Příspěvek Jirásek

Docente, na jednu stranu máš pravdu. Souhlasím
Jenomže: naladíš v Práglu relativně volnou frekvenci, dojedeš k Táboru a jsi v :pulka: , protože tam je ta frekvence obsazena. A přelaďuj pořád. :( Tím jsem měl na mysli to cestování.

Prosím - nechytat za slovo, ten Tábor jsem použil čistě náhodně.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21635Příspěvek mila-p

:zamysl: Hmm, když to tak čtu, naladím tedy v Praze TT na nějakou volnou frekvenci (pokud je zrovna k dispozici), např. 86,5 FM a jak poznám, že je to frekvence TT? To mi napíše na displayi rádia hlášku "TomTom", jako třeba Impuls, nebo Country? Pokud to tak je, pak jsem to snad pochopil správně :grin:, nebo ne?
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Henry
Příspěvky: 1330
Registrován: 2.10.2005, 17:43
Bydliště: Bolatice
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21636Příspěvek Henry

Navigace s FM vysílačem nevysílají RDS, takže tam neuvidíš "TomTom", ale pouze tu frekvenci - a poznáš to tak, že např. na TT pustíš hudbu nebo demo s Miloslavem...
Není nikdy problém najít "volnou" frekvenci, ale jak psal Jirásek když ujedeš třeba 10-15km, tak na té frekvenci už může vysílat jiné rádio (které je v normálu třeba tak slabé, že se poslouchat nedá, ale TomToma ruší). Řešit se to dá buď umístěním navigace co nejblíž rádiu - TT i s malým výkonem "přebije" okolní stanice anebo pokud navigace používá nějaký kabel (třeba na příjem RDS-TMC) jako anténu i pro vysílání, tak ji "napíchnout" na anténu rádia.

Otázka je, zda-li to tvé rádio nemá nějaký audio vstup - to by pak šlo propojit ze sluchátkového výstupu navigace - kabel je prostě kabel... Novější autorádia ještě mají bluetooth a to lze taky často využít pro přenos zvuku...
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21641Příspěvek mila-p

Aháá, tak už je mi to snad jasný :grin: Ten 730 co si plánuju pořídit by RDS-TMC mít měl (alespoň podle toho co inzerujou) a na rádiu jsem při instalaci do auta nějaký vstup také zahlédl a tím by se to tedy také dalo zdokonalit! S tou puštěnou hudbou během ladění mě to taky napadlo a zní to i docela logicky :usmev: Paráda a díky Ti za vysvětlení :palce:
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
fox50
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 12:29
Bydliště: Praha

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21651Příspěvek fox50

Jenom doplním že přímo v TomTomu si zadáš na jaké frekvenci má vysílat, a na autorádiu nastavíš tu samou frekvenci. TomTom umožňuje uložit si 3 nejpožívanější frekvence, a mezi nimi rychle přepínat.

Rozsah 87.9 - 107.9 Mhz

Já v Praze používám 107.5 Mhz :)

Bohužel se nedá tento transmiter nedá napojit na anténu auta, nemá totiž žádný konektor.
Jako alternativu lze použít linkový výstup a BlueTooth.
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Uživatelský avatar
DArtagnan
Příspěvky: 34
Registrován: 1.8.2008, 19:47
Bydliště: Zlin Walley

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21656Příspěvek DArtagnan

Jinak je ale FM vysílač v TT úplně na shit. Při cestování po republice je prakticky nepoužitelný. 50 km = nová frekvence. Těšil jsem se na takové přehrávání hudby jako malej a výsledek je těžké zklamání. Ve městech navíc ruší vysílání trolejbusy. Blue rádio v autě bohužel nemám, takže jedině je propojit přes link.

Jednu výhodu ale FM vysílač má, a to velkou. Kdekoliv (v garáži, na zahradě, na hotelu) si můžeš na jakémkoliv rádiu poslouchat své mp3 přehrávané z TT.
TT GO 730 , Apl. 8.300 , RDS-TMC , TT Home 2.5.2.60 , Mapa : Western and Central Europe v.815.2003
Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21670Příspěvek mila-p

Díky moc za rady, určitě se hned zítra budou hodit :palce: Novou mašinku už mám doma, tak budu hned testovat. Každopádně alespoň to přehrávání mp3 využiju určitě. Postupně se těmi (pro mě zatím novými funkcemi) snad nějak prokoušu :grin:
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Uživatelský avatar
vrána
Příspěvky: 934
Registrován: 12.2.2007, 3:22
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21672Příspěvek vrána

A já si pořád myslím, že navigace má navigovat a kdo chce kino, pařbu, diskotéku nebo karaoke, ať si koupí Plejstejšna, Ajfouna nebo nějakou podobnou havěť. Proč mám, sakra, platit v kvalitní navigaci za podobné nesmysly? Nebo teda proč to cpou všude a neudělají levnější verzi bez těch, z mého pohledu, blbin? Ale levnější neznamená, že mi kvůli tomu vezmou i slot na karty, polovičku map a další užitečné věci! :hudry: :silis:

A když jsme u toho - úplně okrajové frekvence VKV CCIR bandu bývají využívány jen málo, takže se tam nechá ten TX provozovat. Chci se ale zeptat na tohle - je možné poslouchat normální rozhlasové vysílání a k tomu používat hlasovou navigaci přes to samé autorádio? Normálně by to jít nemělo, rádio má jen jeden tuner a pochybuji, že nějaké má dual watch RX, nehledě k tomu, že i kdyby jo, tak by v tom případě to rádio stejně nebylo poslouchatelné déle, jak 30 vteřin. Takže předpokládám, že pokud chci poslouchat hlasovou navigaci z přístroje, přenášenou do autorádia pomocí funkce TX, musím poslouchat CD, protože tuner autorádia je naladěn jen na frekvenci navigačního přístrojku. A jak je to tedy v případě, že bych poslouchal muziku přímo z navigace, umí ta skloubit hlasové povely s vlastním přehrávačem? A případné přerušení hudby je zlomové nebo pomocí rychlého fadingu? Mám teď na mysli hlavně TT, ale klidně můžete popsat i konkurenční značky.
TomTom GO 930T, NC 9.510, mapa Central Europe, RDS-TMC, 2x Brodit + ProClip
Xiaomi MI2S + app. Be On Road, Aponia, Waze
MS Windows 7 prof. 64bit, Opera 32
Obrázek
Uživatelský avatar
fox50
Příspěvky: 885
Registrován: 16.1.2008, 12:29
Bydliště: Praha

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21691Příspěvek fox50

Normální rozhlasové vysílání poslouchat nelze, protože je rádio naladěno na vysílací frekvenci TomToma. Tedy přijímá pouze to co TomTom vyšle. Ani CD nelze poslouchat protože je autorádio přepnuto na poslouchání rádia. A právě proto je v navigaci to přehrávání MP3. Aby jsi mezi hlasovými povely nemusel poslouchat ticho.

Takže ty tebou nenáviděné multimediální vlastnosti najednou získávají smysl. :) Posloucháš si MP3 z navigace a když příde navigační povel, hudba se rychle ztlumí a zastaví, přehraje se navigační hlas, a písnčka se zase zesílí a přehrává dál. Přerušení MP3 je tak rychlé že není problém ani když poslouchám v MP3 mluvené slovo.
TomTom Go920 app: 9.510 + 8GB SD + RDS-TMC 4V00.010.2
Mapa: Europe 930.5563
TomTom Home 2.9.7.3256
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Tonny
Příspěvky: 803
Registrován: 28.8.2007, 15:21
Bydliště: Absurdistán

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21692Příspěvek Tonny

I na relativně krátké trase budeš mít problémy, při dnešním stavu, kdy pomalu v každém středním městě je rádio nebo dvě, a ve velkých městech několik se volná frekvence hledá velmi těžko.
Když jsem neměl autorádio s CD tak jsem občas transmitter používal k přenosu z CD diskmena do autorádia. V Hodoníně, krom frekvence 108.0 bylo všude jinde rušení. Jenže po ujetí 15 km směrem na jih začal rušit nějaký rakouský vysílač, o kousek dál zase něco jiného. Tento způsob přenosu signálu jsem naprosto zavrhl pro nepraktičnost použití.
Osobně se domnívám, že pokud mi opravdu záleží na dopravních informacích, pak je nutné, hlavně na D1 sledovat rádio. 5eším to tak, že mám na autorádiu naladěný Radiožurnál nebo Impuls. Pokud mi vysílání vadí, pak dám VOLUME 0 a rádio se ozve pouze při dopravním zpravodajství, kdy toto přeříká normální hlasitostí a pak se zase samo ztlumí /platí pro radiožurnál i pro krajské stanice českého rozhlasu/.
zdraví Tonny,
Není všechno zlato, co se třpytí a nemusí být všechno pravda, co je některými na foru psáno...

Uživatelský avatar
mila-p
Příspěvky: 940
Registrován: 2.5.2006, 21:05
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TT GO 730 - funkce FM transmitter

Příspěvek: # 21733Příspěvek mila-p

Hoši díky za postřehy a už jsem to všechno o víkendu testoval! Tohle mj. taky oceňuju:
fox50 píše:Posloucháš si MP3 z navigace a když příde navigační povel, hudba se rychle ztlumí a zastaví, přehraje se navigační hlas, a písnčka se zase zesílí a přehrává dál. Přerušení MP3 je tak rychlé že není problém ani když poslouchám v MP3 mluvené slovo.
Jinak jezdím spíš jen po Praze a myslím že jedna volná frekvence, kterou jsem si našel by mi mohla po Praze vystačit. Taktéž nejsem zastánce multimediálních "hračiček" v navigaci, ale nemám autorádio s podporou mp3 (pouze CDA), takže mám po dlouhých letech možnost si přehrát mraky mých oblíbených mp3 v autě a tenhle způsob je docela SUPER :palce:
TomTom GO 950 Traffic RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: EU+US v845.2702
TomTom GO 730 Traffic, RDS-TMC, Apl.: 9.401, Mapa: W_a_C_E v840.2562, Waze
Samsung Galaxy Note 16GB, Win 10 Home 64bit
Odpovědět