Diskusia k novej téme Toalety

Vše o tvorbě POI pro ČR (developer)
josephko
Příspěvky: 5
Registrován: 25.11.2009, 15:30

Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33817Příspěvek josephko

Predtým než ja (alebo niekto iný) založí novú kategóriu, by som chcel zistiť či to má vôbec význam na tom pracovať. Ide o to, že by sa v zozname v zozname vyskytovali aj POI, ktoré sa už nachádzajú v iných zoznamoch, napr. Čerpacie stanice, Reštaurácie a pod. Táto kategória by podľa mňa mala obsahovať všetky POI, ktoré možno použiť v "krízovej situácii", bez ohľadu na typ prevádzky, platenia alebo dostuponosti automobilom (neskúšal som, či je moja navigácia využiteľná aj v peších zónach, ale ak aj nie je, v budúcnosti ona alebo jej nástupkyňa určite bude). Údaje by mali byť použiteľné pri ceste autom, na bicykli aj peši. Myslím, že by táto kategória pomohla hlavne rodičom s deťmi, tehotným a kojacim ženám, ako aj starším ľuďom.
Mala by okrem súradníc obsahovať typ prevádzky (klasické verejné WC, reštaurácie, obchodné domy, čerpacia stanica, nemocnica, autobusové a železničné stanice, kiná , možno nejaké úrady (aj s vyznačením úradných dní a hodín :usmev: ), dostupnosť automobilom, údaje o platení (bezplatné, platené a "poloplatené" ;lepší výraz ma nenapadá - napr. v Nemecku na čerp. staniciach je často WC platené, ale ak si na ČS niečo kúpite, potom je WC bezplatné) a doplňujúce údaje o názve prevádzke.
Vzhľadom k tomu, že databáza by bola obsiahla, bolo by asi dobré ju rozdeliť podľa jednotlivých štátov.

Ešte som rozmýšľal o jednej téme, ale priznám sa nemám k nej zatiaľ vyhranený názor. Pri kategóriách, ktoré majú len pár zaznamov (rádovo jednotky až desiatky) a vyskytujú sa v ČR aj SR (napr.obchodné reťazce), zlúčiť tieto do jednej kategórie .cs.
Dôvodom je, že navigácie dokážu pracovať len s obmedzeným množstvom kategórií a z hľadiska kapacity pamäte je prakticky jedno, či je v nej o pár kB viac alebo menej. U kategórií s rozsiahlou databázou by sa samozrejme zachovalo rozdelenie na štáty (kvôli šetreniu pamäťou).
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33825Příspěvek Jirásek

Na téma WC se vyjadřovat nebudu.
Vyjádřím se pouze k této problenatice
Pri kategóriách, ktoré majú len pár zaznamov (rádovo jednotky až desiatky) a vyskytujú sa v ČR aj SR (napr.obchodné reťazce), zlúčiť tieto do jednej kategórie .cs.
Domnívám se, že sloučení kategorií CZ a SK by byla velká chyba. Každý uživatel si může sloučit kategorie jaké chce a jak mu to vyhovuje. Ta funkce tu je, Slučování kategorií, a stačí ji pouze využít.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33830Příspěvek Docent

josephko píše:Dôvodom je, že navigácie dokážu pracovať len s obmedzeným množstvom kategórií
Navigace <> TomTom. Moje navigace momentálně obsahuje 1439 kategorií od výrobce a nezdá se, že by ji to omezovalo.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33839Příspěvek Gumídek

Docente, já myslím, že "pracovat" myslí zobrazovat. Sice nechápu, proč si všichni myslí, že se musí zobrazit na obrazovce navigace vše, co v ní mají......už jen proto, že se zbytečně přetěžuje přístroj, a navíc přes velké množství bodů není vidět mapa.....A už vůbec nevím, jak bude chtít udržet aktuálnost kategorie....Za pár dní se na ni vykašle, protože ho to přestane bavit, a bude tu viset další kategorie, kterou nikdo nebude chtít......
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33840Příspěvek Gumídek

Ještě jedna poznámka : Všechny tři kategorie spíše navigace nepoužívají.....Těhotná, či kojící žena u sebe fakt navigaci nenosí :silis: , starší lidé už vůbec ne, lidé s malými dětmi jen v autě a ještě jen někteří....Takže celá ta kategorie na mně působí dojmem, že je zde zase někdo, kdo si postavil hlavu, a chce mít za každou cenu svoji kategorii.....Navíc v příspěvku je vidět, že by rád použil data ze všech kategorií, kde jsou wc...sice nevím, kde chce vzít informace o otevíracích dobách....asi je chce všechny objet...Ale to by měl už začít, aby to tak do pěti let dal do kupy....Prostě zase totálně nesmyslná kategorie, která nikdy nebude aktuální.....Navíc nevím, jak chce ve velkém nákupním středisku zaměřit přesnou polohu wc...Nehledě na to, když někdo bude mít "velký problém", tak se nebude hrabat v navigaci, a bude se to wc snažit najít co nejrychleji, aby se nepo...l !!!
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33843Příspěvek Docent

Mno, mne taky zaujala ta myšlenka, jak těhotná žena s dítětem u prsu a s navigací v ruce bloudí po nákupním centru a hledá hajzlíky :grin: . Že jsou záchody na pumpách a v nákupních centrech snad většina řidičů víc, já třeba vždycky netrpělivě vyhlížím Kaufland ve Znojmě :cheers: .
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33844Příspěvek Jirásek

Nechtěl jsem, ale přesto také přidám svůj názor.
Vznik nové kategorie, která bude obsahovat pouze veřejná WC, tím myslím samostatná WC která nejsou spojena s provozem objektů jako jsou např. nákupními centra, restaurace, benzínky, vlaková nádraží, sportoviště atd. (kde jsou WC standardem a dají se předpokládat), by nemuselo být špatné. :zamysl: Samozřejmě aktuálnost (udržování kategorie v perfektním stavu) je trochu problém, tady by se muselo spoléhat na aktivitu/neaktivitu všech uživatelů.
Myslím tím opravdu samostatná veřejná WC. Nevznikla by zde žádná duplicita BZ s jinou kategorií a samotná kategorie také bebude příliš objemná. Těchto oficiálních míst úlevy v našich zeměpisných šířkách opravdu není mnoho.
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
josephko
Příspěvky: 5
Registrován: 25.11.2009, 15:30

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33921Příspěvek josephko

Prikladám tu svoje upresnenie témy (hlavne pre Docenta a Gumajza):
1. po prvé myšlienka nie je z mojej hlavy - pred pár mesiacmi krízová situácia naštvala nejakého chlapíka (neviem presne kde, ale myslím, že to bolo v Anglicku), že nemohol nájsť verejné toalety. Tak začal vytvárať databázu pre iPhone. Hľadal som nejaké info, ale našiel len niečo v Austrálii.
2 nemám záujem vytvárať si svoju vlastnú kategóriu - nejlepší by bol niekto, kto už s novými kategóriami má nejaké skúsenosti
3. z príspevkov mám pocit, akoby sa rodinný život zredukoval (okrem práce) na cestu z domu do hypermarketu (samozrejme autom) a naspäť. Samozrejme pre tento účel by databáza nebola - jednak pre zlý signál v budove a samozrejme kvôli tomu, že v každom stredisku sú piktogramy, ktoré človeka zavedú, kam potrebuje. Sú ľudia, ktorí chodia do cudzích miest aj z iných dôvodov, ako len nakúpiť v hypermarkete :koul:
4. primárne by databáza nebola určená pre jazdu autom (v meste nie je problém nájsť benzínku) a mimo mesta je každý 20-30 km tiež benzínka. Z toho vyplýva, že by nebola určená pre štandardné navig. prístroje do auta, ale skôr do mobilov a PDA a bola by vždy po ruke. Nie je ďaleko čas, keď bude mať každý mobil navigáciu tak ako dnes foťák.Moja predstava praktického využitia: som v cudzom meste, v centre mesta, či už sám, s rodinou alebo kýmkoľvek iným, nachádzam sa na ulici xyz a potrebujem si odskočiť.Hypermarkety tu asi len tak nenájdem (tie sa budujú väčšinou na okraji miest) Môžem začať hľadať najbližšiu reštauráciu (ak na tej ulici nejaká bude), alebo obchoďák postavený v centre ešte za socíku, alebo v mobile postupne prezerať databázy (postupne jednu za druhou) čerpačiek, obchodných domov a reštaurácii a zisťovať si najbližšie vhodné WC (a medzitým pustiť do gatí). Druhá možnosť: v mobile mám databázu toaliet, mám je medzi rýchlymi voľbami, stačí mi 2-3 krát kliknúť a hneď mám v mobile výsledky - napr. najbližší obch.dom - 600 m, reštaurácia 350 m, ale hneď za rohom v najbližšej ulici 150 m odo mňa je benzínka.
5. sú dve možnosti databázy - 1. len databáza verejných toaliet alebo 2.databáza aj iných zariadení, kde sa toalety nachádzajú. Ak by sa použila druhá možnosť, nemal som na mysli automaticky preklopiť databázy reštaurácií, benzíniek a pod.(a vykradnúť databázy iných) Nie každé reštaurácia je najvhodnejšie - sú také, kde sú WC ešte pred vstupom, v iných musíte prejsť celou reštauráciou, v ďalších si musíte vypýtať u obsluhy kľúče. Buď by sa tam dali len najvhodnejšie, alebo potom všetky (aj s poznámkou o prístupnosti WC). To znamená, že každá zariadenie by sa muselo v databáze ošetriť individuálne. Niekde som však čítal, že toto fórum má 8.000 členov, takže ak by každý prispel len jednou adresou, nebol by to žiadny problém.
Myslím, že na tu je táto diskusia, aby si ľudia povedali, či má význam robiť túto kategóriu, a ak áno, v akej podobe.
6. je jasné, že väčšina ľudí nemá s potrebou problémy, ale sú aj pomerne veľké skupiny ľudí, ktoré s tým problémy majú - okrem spomínaných starších ľudí (po 60-ke sa u mužov začínajú objavovať problémy s prostatou), dojčiace matky (technické vysvetlivky pre docenta - 1.dojčiace matky nemusia mať kojenca "u prsu" 24 hodín denne, stačí "len" každé 3 hodiny po dobu cca 15-20 min. : : :koul: : : , 2. na WC musia častejšie chodiť nie preto, že majú dieťa u prsu, ale preto že musia piť veľa vody, aby ich organizmus bol schopný vytvoriť dostatok mlieka), ľudia s malými deťmi, ľudia s rôznymi zdravotnými problémami. Odhadujem, že to je najmenej 15 % populácie. Ale skôr či neskôr sa tento problém bude týkať väčšiny z nás - či už priamo alebo nepriamo. Človek nebude večne mladý, slobodný a zdravý...
7. teraz ma napadlo, že databáza by mohla obsahovať aj údaj, či sa na toalete (resp. v jej blízkosti), nachádza kútik na prebaľovanie detí. Rodičia by si tak ešte pred výletom (cestou, nákupmi) mohli naplánovať "technickú" prestávku na prebalenie.
Naposledy upravil(a) josephko dne 6.12.2009, 18:50, celkem upraveno 2 x.
vaclavcl
Příspěvky: 8
Registrován: 26.8.2009, 18:05

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33927Příspěvek vaclavcl

Musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že je to zbytečná kategorie. Z praxe jedu-li autem, pak zastavím u nejbližší benzinové stanice, případně se zastavím u většího nákupního centra. Ve městě potom raději zajdu na kávu případně jiný nápoj, neb spousta hostinských si nenechá dělat z hospody veřejné WC a průchoďák.. :usmev:
vaclavcl
Příspěvky: 8
Registrován: 26.8.2009, 18:05

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33928Příspěvek vaclavcl

Když už se tady probírá téma POI bodů zájmu, pokud něco opravdu postrádám a nemohu to najít na celém netu, pak jsou to hlášky v ogg formátu pro kategorie typu nebezpečná zatáčka, nebezpečí aqaplaninku atd. A myslím, že nejsem zdaleka sám. Nemám hlas dost fonetický na to, abych byl ochoten poslouchat sám sebe :grin: , případně manželku.. :chlamani: ještě na cestách :zub:
Uživatelský avatar
freewall
Příspěvky: 1861
Registrován: 3.2.2007, 18:39
Bydliště: od Kladna

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33929Příspěvek freewall

Když zagoogluješ určitě najdeš nějaký nějaký konvertor z mp3 do ogg, mp3 hlášek je tu dost, pokud bys nějakou postrádal není problém ji vyrobit
Sygic, TT One mobile
v Huawei Ascend Mate 7 Android 6.0 MM
Uživatelský avatar
Jirásek
Příspěvky: 2963
Registrován: 25.11.2006, 15:31
Bydliště: matička stověžatá Praha, destinace Suchdol
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33930Příspěvek Jirásek

A co se podívat SEM. Tady je to OT
http://www.poi.cz/phpbb/viewtopic.php?f ... &start=180 a další. Chce to projít vlákno.
Na rozdělená nebezpečná místa jsou hlášky v mpg formátu v tomto vlákně http://www.poi.cz/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=3085, stačí překlopit do ogg jak píše freewall

Na toto téma prosím pokračujte ve správném vlákně. S "hajzlíkama" to nemá nic společného, maximálně pokud by byla potřebná hláška "Pozor prevét" (pro neznalé - prevét nebo výsernice je typ středověkého záchodu, doslovné znění z Wikipédie)
TomTom GO 1005T;Garmin eTrex Vista HCx; Samsung Galaxy3; PC: Win7, Win8, Android
vaclavcl
Příspěvky: 8
Registrován: 26.8.2009, 18:05

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33931Příspěvek vaclavcl

Děkuji za link, nějak jsem to nemohl najít ani pomocí vyhledávání, takže ještě jednou díky :?:
Docent
Příspěvky: 1648
Registrován: 14.7.2006, 13:39

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33940Příspěvek Docent

To josephko: Začínám mít takový divný dojem, jestli nemáš nějakou fekální úchylku :zamysl: . Už jsme se tady k tomu celkem jasně vyslovili, asi jsi to nepochopil, takže se to pokusím znovu shrnout a a na další příspěvky ohledně hajzlíků už nebudu regálovat:

Nápad to není špatný, ale je naprosto zbytečné dávat tam restaurace, benzínky atd., bez ohledu na to, v jaké vzdálenosti od vchodu se hajzlík nachází. Pokud kategorie WC, pak ano, pokud to budou samostatné veřejné WC, tedy NE v restauracích, NE u benzínových pump, NE v nákupních střediscích. Ale prostě veřejné WC jako tady: Loc: 49°44'47.697"N, 13°22'38.342"E.
Lidstvo vyhyne na vlastní blbost. Příspěvky některých uživatelů (nejen) na tomto fóru jsou toho jasným důkazem :hmm: .
Gumídek
Příspěvky: 5640
Registrován: 18.10.2006, 4:26

Re: Diskusia k novej téme Toalety

Příspěvek: # 33944Příspěvek Gumídek

A naposledy se vyjádřím i já, potom již na téma "prevét" nehodlám reagovat. Mám spoustu kamarádek, které mají, nebo měli malé děti(již vyrostli). Zeptal jsem se jich na toto téma...Řekli mi, že jsem vůl. Ať jim předvedu, jak budu s dítětem vytahovat PDA(tři čtvrtiny ani nevěděla, co to je) a hledat záchod. Starší lidi : Mám pár starších kolegů, kteří si i s jednoduchou navigací nevědí rady. U PDA také nevědí co to je. Takže no comment. A k tomu, že ti každý přispěje? To je právě omyl vás, kteří za každou cenu chcete mít také nějakou kategorii. Pokud se budete spoléhat na ostatní, spláčete nad výdělkem. Bohužel je tu většina uživatelů, takže jen stahují body zájmu. Nepřispějí ničím. A zapomněl jsi na to, že pokud máš svoji kategorii, tak se musíš starat o aktuálnost a funkčnost...Ne týden, ne měsíc, ale stále...To zase taková sranda není.....Jenže ty si stejně nedáš říci, a oponovat nám Londýnem atd...Mám pocit, že žiješ ve svém světě....
Odpovědět